Aktualne przepisy dotyczące kotłów centralnego ogrzewania
- Szczegóły
Kotły c.o. są nieustannie udoskonalane. W ich parametry zaczęła ingerować też polityka Unii Europejskiej – urządzenia mają stawać się coraz bardziej przyjazne środowisku. Nowe kotły muszą spełniać szereg wymagań. Przed zakupem kotła warto zapoznać się dokładnie z europejskimi normami, ale również polskimi aktami prawa oraz tzw. ekoprojektem.
Przepisy od 01.01.2020 r.
Od początku tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej 500 kW lub mniejszej, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne. Pojawiły się też nowe wymogi etykietowania urządzeń. Kotły na paliwo stałe przed wprowadzeniem do obrotu muszą być poddane procedurze oceny zgodności unijnymi wymaganiami technicznymi i prawnymi. Jeśli urządzenie jest wyprodukowane poprawnie, otrzyma ono oznakowanie CE oraz deklarację zgodności podpisaną przez producenta. W deklaracji powinny znaleźć się takie dane jak: nazwa i adres producenta, opis i dane identyfikacyjne wyrobu wykorzystującego energię, odniesienie do zastosowanych norm zharmonizowanych (jeżeli ma to zastosowanie), odniesienie do innych zastosowanych norm i specyfikacji technicznych (jeżeli ma to zastosowanie), odniesienie do innych przepisów Unii Europejskiej, dotyczących umieszczania oznakowania CE (jeżeli ma to zastosowanie), imię i nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Kocioł powinien być dostarczany wraz czytelna obsługi, zrozumiałą zarówno dla instalatorów jak i użytkowników.
Etykiety energetyczne
Kotły wprowadzone do sprzedaży po 26.09.2019 roku powinny mieć dołączoną etykietę energetyczną. Na niej powinny znaleźć się: nazwa dostawcy, identyfikator modelu dostawcy, oznaczenie funkcji ogrzewania pomieszczeń, klasa efektywności energetycznej, znamionowa moc cieplna kW, w przypadku kotłów wielofunkcyjnych i kogeneracyjnych, również dodatkowe oznaczenie funkcji podgrzewania wody lub wytwarzania energii elektrycznej.
Karta informacyjna
Do kotła musi być też dostarczona karta informacyjna produktu zawierająca najbardziej istotne dane i informacje o produkcie. Mogą one być podane w formie kopii etykiety energetycznej uzupełnionej o kolejne dane. Przed wyborem kotła należy zapoznać się z wartościami takimi jak sezonowa efektywność energetyczna czy emisja cząstek stałych oraz związków gazowych. Powinny być one zgodne z polskim ekoprojektem.