Co może wpłynąć na skrócenie żywotności kotła grzewczego?
- Szczegóły
O żywotności kotła grzewczego decyduje w pierwszej kolejności prawidłowy montaż i właściwa, czyli zgodna z zaleceniami producenta eksploatacja. Czynności instalacyjne powinny być zakończone pieczątką na karcie gwarancyjnej potwierdzającą prawidłowo przeprowadzony montaż. Piec musi mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy — to samo tyczy się innych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Warto wiedzieć, że skraplająca się wilgoć na ściankach wymiennika powoduje korozję, która także przyczynia się do skrócenia żywotności kotła grzewczego. Piec nie może być narażony na nadmierną wilgoć w kotłowni.
Zabezpieczenie przed wyziębieniem i przegrzaniem urządzenia grzewczego
Kotły na paliwo stałe muszą pracować we właściwych temperaturach – każdy producent kotłów centralnego ogrzewania określa temperaturę źródła ciepła, przy czym nie zawsze stawiane są ograniczenia dotyczące temperatury na powrocie. Niemniej warto mieć na uwadze, że zbyt chłodna woda może przyczynić się do szybszej dewastacji pieca. Często stosuje się zawory mieszające i temperaturowe, które chronią źródło ciepłą przed niekorzystnymi warunkami pracy. Zawory mieszające zwykle są niezbędne w instalacjach, w których zastosowano ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe pracujące w innych temperaturach.
Systematyczne czynności serwisowe i konserwacyjne to podstawa
Regularne czyszczenie i przeprowadzanie prac serwisowych to gwarancja, że kocioł podziała dłużej. Osad gromadzący się wewnątrz kotła jest naturalnym skutkiem procesów spalania, ale może przyczynić się do zmniejszenia wydajności pieca oraz większego zużycia paliwa. Poza tym serwisant wykryje wszelkie usterki, których wykluczenie lub usunięcie może pozwolić uniknąć poważnych awarii w trakcie sezonu grzewczego.