Co wpływa na efektywność energetyczną kotła?
- Szczegóły
Efektywność energetyczna kotła to stosunek ilości zużytej energii pierwotnej do 1 kWh wyprodukowanej energii użytkowej. W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że im wyższa sprawność urządzenia, tym mniejsze koszty ogrzewania domu. Co więcej, wysokosprawne kotły emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż urządzenia niższej klasy. W takich kotłach możliwe jest bowiem zachowanie parametrów grzewczych przy optymalnym zużyciu paliwa. O sprawności urządzenia grzewczego decyduje konstrukcja pieca i rodzaj zasilania oraz stan techniczny.
Czynniki wpływające na efektywność energetyczną kotła
Kotły z podajnikiem mogą osiągać sprawność na poziomie 80% i więcej. Efektywność energetyczna zależna jest między innymi od samego paliwa – im lepszej jakości opał, tym mniej będzie trzeba go spalić. Poza tym korzystanie z wysokiej jakości paliwa może znacząco wydłużyć żywotność kotła i wpłynąć na bezawaryjną pracę
Sprawność kotła może spadać w toku eksploatacji, zwłaszcza jeśli nie jest on regularnie serwisowany. O problemach może świadczyć większe niż dotychczas zużycie paliwa potrzebnego do uzyskania zaprogramowanej temperatury. Kolejna kwestia to właściwa regulacja – najwyższą efektywność osiągają nowoczesne kotły wyposażone w sterowniki, które dostosowują pracę pieca do zadanych ustawień lub panujących warunków.
Jak podnieść efektywność energetyczną kotła?
Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż ekonomizera spalin, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło ze spalin, zanim te wydostaną się na zewnątrz. W ten sposób można wykorzystać ponownie nawet 40% energii zgromadzonej w gorących spalinach, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na energię pierwotną. Wpływ na efektywność kotła ma także utrzymywanie temperatury wody użytkowej na stałym poziomie.