Czy montaż kotła grzewczego wymaga posiadania komina?
- Szczegóły
Kupiłeś dom, w którym nie ma komina? A może jesteś na etapie budowy i interesuje cię projekt, w którym komin nie został uwzględniony? Nie oznacza to wcale, że montaż kotła grzewczego w takim budynku nie będzie możliwy. Jednak trzeba już na etapie planowania systemu grzewczego dobrać odpowiedni sposób ogrzewania. Na co możesz się zdecydować?
Dom bez murowanego komina. Jaki system grzewczy wybrać?
W domu bez komina z oczywistych względów odpada montaż kotła na paliwa stałe, kotła na pellet czy wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Są jednak inne możliwe rozwiązania.
Przede wszystkim można zdecydować się na instalację kotła elektrycznego. Sprawdzi się w szczególności w domach wyposażonych w fotowoltaikę. W tym przypadku można znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Zaletą, oprócz braku konieczności podłączania do komina, jest stosunkowo niski koszt zakupu i montażu.
Alternatywą dla kotłów elektrycznych są piece akumulacyjne. To opcja dla osób planujących wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Kumulują one energię, a następnie oddają ją w celu ogrzania budynku przy spadku temperatury do zadanej wartości.
Pompy ciepła to kolejne rozwiązanie możliwe do wdrożenia w domach bez komina. Mają one wiele coraz bardziej docenianych zalet i są przyjazne środowisku naturalnemu. Minusem jest jednak dość wysoki koszt zakupu urządzenia i późniejszej instalacji (szczególnie w przypadku pomp z dolnym źródłem).
Brak murowanego komina a kocioł gazowy
Brak komina wcale nie oznacza, że trzeba wykluczyć ogrzewanie gazowe. Rozwiązaniem są kondensacyjne kotły gazowe, które wyprowadzają spaliny i pobierają powietrze specjalną rurą koncentryczną. Można ją wyprowadzić przez ścianę kotłowni lub innego pomieszczenia. Mowa tutaj oczywiście o kotłach z zamkniętą komorą spalania.