Czy w nowoczesnych kotłach ekologicznych można spalać odpady i koks?
- Szczegóły
Polska jest krajem znajdującym się w europejskiej czołówce państw wyróżniających się największym zanieczyszczeniem powietrza. Niewątpliwy wpływ na taki stan miały wieloletnie zaniedbania w zakresie ochrony środowiska, w tym szczególnie brak ograniczeń co do sposobów ogrzewania budynków.
Wprowadzona w życie kilka lat temu ustawa antysmogowa jest jednym z kluczowych założeń poprawy jakości powietrza w kraju. Jej uchwały obejmują np. konieczność wymiany pieców z tzw. kopciuchów na ekologiczne kotły ograniczające emisję zanieczyszczeń poprzez wykorzystywanie do spalania wysokokalorycznych, najczęściej bezemisyjnych surowców. Co więcej, nowe regulacje jako preferowane sposoby ogrzewania wskazują m.in. na kotły gazowe, elektryczne, spalające biomasę lub czerpiące energię z odnawialnych źródeł.
Co wyróżnia ekologiczne kotły grzewcze?
Polskie ustawodawstwo oraz normy europejskie stawiają wysokie wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności kotłów grzewczych. Tym samym coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się nowoczesne kotły ekologiczne. Tego rodzaju piece nazywane również kotłami 5 klasy efektywności energetycznej umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń przy znikomej emisji zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Spalany w nich opał nie wydziela niebezpiecznego dymu, w tym m.in. tlenków węgla oraz smolistych substancji i organicznych związków gazowych, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Najczęściej wykorzystywanym opałem w tego typu kotłach jest ekogroszek powstający z wysokokalorycznego węgla kamiennego i charakteryzujący się niską zawartością siarki oraz wody.
Czy w Polsce dopuszczalne jest spalanie odpadów i koksu?
Co istotne, kotły ekologiczne w większości nie są przystosowane do spalania koksu i wszelkich odpadów. Samo palenie śmieci w piecach, ze względu na wytyczne ustawy antysmogowej jest obecnie w Polsce zabronione. Szkodliwe substancje powstające w procesie spalania odpadów niekorzystnie wpływają na jakość powietrza, co przekłada się na m.in. powstawanie smogu, będącego realnym zagrożeniem dla osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem. Prawidłowa utylizacja śmieci, szczególnie plastiku i tekstyliów nie odnosi się do ich spalania w domowych kotłach grzewczych, mimo tego, że jeszcze kilka lat temu tego rodzaju materiały wykorzystywano do takich celów. Obowiązująca ustawa o ochronie środowiska szczegółowo reguluje postępowanie w sprawie recyklingu i utylizacji takich odpadów.
Co więcej, koksu, który uznawany jest za wysokokaloryczny opał, zapewniający znikomą emisję zanieczyszczeń, również nie można stosować w nowoczesnych, ekologicznych piecach. Mianowicie jego spalanie wymaga posiadania specjalnych kotłów, które są przystosowane do spalania opału w znacznie wyższych temperaturach niż te wytwarzane przy spalaniu węgla czy ekogroszku. Najczęściej dopuszczalne jest jego wykorzystywanie w piecach żeliwnych, które zawierają wyraźne informacje od producenta, co do takich możliwości. Bez zgody producenta kotłów natomiast nie można go wykorzystywać. Ponadto nowoczesne budownictwo, które jest dobrze zaizolowane i uszczelnione, nie zapewnia odpowiedniej ilości powietrza niezbędnego do spalania, co sprawia, że palenie koksem jest problematyczne i może być niebezpieczne.