Czym są kotły retortowe?
- Szczegóły
Kotły retortowe to wygodne rozwiązanie do każdego domu, lecz nie tylko. Jak działają i czym one dokładnie są?
Kotły retortowe
Piece retortowe to piece z wbudowanym podajnikiem paliwa i zasobnikiem. Dzięki temu kotły są bardziej zautomatyzowane, a ciągłość spalania jest utrzymana bez konieczności ciągłej jej nadzorowania przez właściciela – jego rola kończy się na uzupełnieniu pojemnego zasobnika.
Do najważniejszych elementów pieców retortowych należą: podajnik paliwa, który wpływa na skuteczność ich pracy, oraz palnik retortowy, który musi być wykonany z wytrzymałego materiału. Podajnik odpowiedzialny jest za transport paliwa do palnika, w którym ulega ono spaleniu, dając w ten sposób energię cieplną.
Zalety posiadania pieca retortowego
Największą zaletą kupna kotła retortowego na kocioł centralnego ogrzewania w swoim domu jest wygoda, jaką dzięki niemu zyskujemy. Zasobnik jest dużym pojemnikiem, do którego mieści się zapas paliwa nawet na 4-10 dni, zależnie od powierzchni do ogrzania i oczekiwanej temperatury.
Dzięki niemu nie musimy troszczyć się o systematyczne dorzucanie paliwa do pieca w ciągu dnia – kocioł retortowy zrobi to za nas. Oszczędzony na tej czynności czas możemy przeznaczyć na inne zajęcia lub po prostu odpoczynek.
Kocioł retortowy jest również doskonałym wyjściem dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem w pracy lub podróżując, a lubią wracać do ciepłych pomieszczeń. Pełen zasobnik zagwarantuje przyjemną temperaturę, dzięki której zrelaksujemy się po ciężkim dniu.
Jest to także rozwiązanie polecane rodzicom, których pociechy spędzają czas w mieszkaniu pod ich nieobecność. Piec z zasobnikiem zapewni im ciepło i uchroni przed koniecznością obcowania z ogniem.
Dobre rozwiązanie dla domu
Kotłem retortowym kieruje elektroniczny sterownik, co pozwala na osiągnięcie wysokiej sprawności – spala się w nich tyle paliwa, ile jest potrzebne do osiągnięcia temperatury ustawionej przez właściciela. Dzięki tym piecom ilość podawanego paliwa jest na tyle optymalna, by zostawało z niego niewiele popiołu, a do atmosfery nie przedostawały się zwiększone ilości tlenków węgla czy azotu.