Dlaczego warto postawić na ogrzewanie domu biomasą?
- Szczegóły
Biomasa to opał o zmniejszonej ilości szkodliwych substancji. Do tej kategorii zaliczany jest pellet, kawałki drewna i brykiety. Jest to ekologiczne źródło energii, ponieważ powstaje z odnawialnych zasobów – współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi wynosi 0,2. A zatem kocioł na biomasę pozwoli spełnić wymogi określone w warunkach technicznych odnoszących się do wartości EP, która określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu.
Kotły na biomasę to nowoczesne urządzenia grzewcze niewymagające dodatkowych energooszczędnych rozwiązań, które bywają dość drogie. Na uwagę zasługują zwłaszcza kotły na pellet, które charakteryzują się wysoką wydajnością i sprawnością oraz niską emisją spalin. Co więcej, na montaż kotła na pellet można otrzymać dotacje z programów rządowych i lokalnych.
Zalety kotłów na pellet
Ogrzewanie domu kotłem na pellet jest ekonomiczne i ekologiczne oraz bardzo wygodne. Zaawansowana automatyka steruje pracą kotła, co oznacza, że wizyty w kotłowni są ograniczone do minimum. Wystarczy regularnie dosypywać paliwo do zasobnika, który mieści zapas pelletu na co najmniej kilka dni – w zależności od panujących warunków atmosferycznych i ustawień temperatury w pomieszczeniach. Efektywne spalanie pozwala na dawkowanie małych porcji pelletu, a dzięki wysokiej kaloryczności paliwa z mniejszej niż w przypadku węgla porcji opału pozyskiwana jest większa ilość energii cieplnej.
Co ciekawe, kotły na pellet włączają się i rozpalają w sposób automatyczny – pellet jest łatwopalny i może go podpalić grzałka elektryczna. Kotły na biomasę bardzo często wyposażone są w regulatory pogody i programatory czasowe. Dzięki pełnej automatyzacji procesów spalania straty wynikające z przerw postojowych są znikome.