Ile wynosi maksymalna dotacja do kotła?
- Szczegóły
Osoby planujące wymianę starych źródeł ciepła na energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze mogą ubiegać się o dofinansowanie z takich programów, jak „Czyste Powietrze”. Jaka jest wysokość dotacji do kotła w 2024 roku? Zapraszamy do lektury artykułu.
Od czego zależy wysokość dotacji do kotła?
Wysokość dotacji do kotła grzewczego uzależniona jest od kilku czynników, w tym dochodu wnioskodawcy. Osoby o niższych dochodach mają możliwość uzyskania większego wsparcia finansowego. Warto również zwrócić uwagę na to, czy inwestycja obejmuje tylko wymianę kotła, czy też dodatkowe prace termomodernizacyjne, takie jak ocieplenie budynku czy wymiana okien oraz drzwi.
W przypadku kompleksowych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej dotacja do kotła może być większa. Najwyższa możliwa do otrzymania kwota takiego dofinansowania to aż 115 000 zł – oprócz wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła trzeba jednak zdecydować o zakupie fotowoltaiki oraz m.in. wymianie stolarki otworowej czy montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kwota ta dotyczy beneficjentów korzystających z najwyższego poziomu dofinansowania.
Jak uzyskać dotację do kotła?
Aby otrzymać dotację do kotła z programu „Czyste Powietrze”, należy złożyć właściwie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami, takimi jak zaświadczenie o dochodach czy projekt termomodernizacji. Można zrobić to przez Internet (serwis gov.pl lub system GWD), w urzędzie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki albo gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym.
Uzyskanie dotacji do kotła jest możliwe jedynie, jeśli montowany system grzewczy znajduje się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Kocioł musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące emisyjności i sprawności energetycznej.