Jak często należy uzupełniać paliwo w kotle ekologicznym?
- Szczegóły
Piece ekologiczne charakteryzują się wysoką efektywnością i sprawnością. Kocioł ekologiczny to taki, który spełnia wymogi 5 klasy emisji zanieczyszczeń opisanej w dyrektywie Eco Design. W czołówce ekologicznych urządzeń grzewczych od kilku lat niezmiennie są kotły na paliwo stałe, a zwłaszcza kotły na pellet z podajnikiem, które zapewniają stałopalność – paliwo zgromadzone w zasobniku transportowane jest do komory spalania w sposób automatyczny.
Nowoczesne kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe i wymagają minimalnej ingerencji użytkownika w proces grzewczy. Piece ekologiczne sterują porcjami paliwa i dobierają jego ilość w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy uzupełniać paliwo w zbiorniku. Niemniej można przyjąć, że paliwa w zasobniku może wystarczyć na kilka lub kilkanaście dni w zależności od panujących temperatur i mocy, z jaka piec pracuje, a także wielkości samego zasobnika.
Automatyzacja i ekologia kotłów
Innowacyjne rozwiązania stosowane w nowoczesnych kotłach na pellet przekładają się nie tylko na komfort użytkowania, ale także pozwalają zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Kotły ekologiczne charakteryzują się automatyzacją i możliwością sterowania procesem spalania, co w starych typach pieców zasypowych było niemożliwe.
Paliwo umieszczone w zasobniku trafia do komory spalania za pośrednictwem podajnika w ilości i czasie zależnych od aktualnego zapotrzebowania na ciepło, nad czym czuwa zaawansowana automatyka i zespół sterowników. W praktyce oznacza to, że kotły zużywają dokładnie tyle paliwa, ile jest to konieczne do osiągnięcia zaprogramowanej temperatury powietrza. Efektem jest mniejsze zużycie opału i bardziej ekologiczny proces spalania.