Jak oszacować koszty eksploatacji domowego kotła na paliwo stałe?
- Szczegóły
Koszty ogrzewania domu kotłem na paliwo stałe w porównaniu do innych technologii są względnie niskie. Niemniej stanowią one największy udział w rocznym bilansie zakupu paliw i energii. Warto zatem spróbować oszacować koszty eksploatacji i uniknąć przykrych niespodzianek dla domowego budżetu. Jak to zrobić?
Koszty eksploatacji kotła na paliwo stałe zależą od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest cena opału. Należy zatem określić ilość paliwa, jaka będzie potrzebna w sezonie grzewczym oraz przez cały rok do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że średnie zużycie pelletu w sezonie grzewczym powinno wynosić 600 kg na miesiąc, a w okresie letnim jest to nawet 10 razy mniej. Wiele jednak zależy od standardu energetycznego czy też wielkości budynku. Więcej opału zużyjemy do ogrzewania domu nieocieplonego z nieszczelną stolarką okienną. Na zużycie pelletu mają wpływ warunki pogodowe, jednak nie sposób uwzględnić ich w obliczeniach.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?
Przyjmuje się, że 30% mniejsze zużycie opału jest możliwe po wykonaniu ocieplenia domu, co pozwala zredukować straty ciepła przez ściany, stropy i dach. To samo tyczy się okien. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio dobrany kocioł centralnego ogrzewania. Piece z podajnikiem mają tę zaletę, że zużywają dokładnie tyle paliwa, ile jest potrzebne do uzyskania zaprogramowanej temperatury. Za dozowanie pelletu odpowiada podajnik, który porcjuje opał i przekazuje odpowiednią jego ilość do komory spalania.
Na koszty ogrzewania domu wpływa efektywność pieca grzewczego. Im wyższa sprawność kotła, tym więcej energii cieplnej można uzyskać z tej samej porcji paliwa. Pomimo że kotły klasy 5 stanowią spory wydatek, to jednak inwestycja szybko się zwraca właśnie dzięki niskim kosztom eksploatacji.