Jak zachować ciągłość procesu palenia w kotle?
- Szczegóły
Palenie w kotle nie wymaga wyjątkowych umiejętności, jednak bardzo ważne jest, aby przestrzegać nie tylko zaleceń producenta konkretnego urządzenia grzewczego, ale i ogólnych zasad dotyczących procesu spalania. Przekonaj się, jak palić wydajnie, oszczędnie i możliwie jak najbardziej ekologicznie, zapewniając sobie przy tym komfort cieplny. Kilka praktycznych wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Co jest ważne dla procesu spalania w kotle i niskiej emisji spalin?
Wydajność i efektywność spalania w kotle w dużej mierze zależy od kilku istotnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Ważna jest struktura i jakość paliwa. Opalanie kotła paliwem złej jakości lub — co gorsza — palenie odpadów to jeden z głównych „grzechów”, jakie można popełnić. Również stosowanie starych i wysokoemisyjnych kotłów nie jest korzystne ani dla środowiska, ani dla użytkowników. Niewskazane jest też stosowanie biomasy w nieprzystosowanych do tego kotłach grzewczych.
Jednocześnie jest kilka wyznaczników dobrego spalania paliwa stałego. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie urządzenie grzewcze, gwarantujące wysoką sprawność cieplną i niską emisję zanieczyszczeń. Trzeba wybierać dobrej jakości paliwa oraz przestrzegać zasad prawidłowej obsługi pieca. Znaczenie ma też prawidłowo dobrany i utrzymany komin.
Sposób rozpalania pieca
Nieprawidłowe palenie w kotle wpływa nie tylko na zużywanie się urządzenia i przewodu kominowego, ale również na środowisko naturalne oraz wydajność grzewczą. Jeśli posiadasz kocioł górnego lub górno-dolnego spalania węgla, musisz pamiętać o tym, że powinien być on rozpalany od góry. Rozpalanie od góry to zdecydowanie najefektywniejsza metoda — znacznie lepsza niż rozpalanie od dołu. W ten sposób można nie tylko znacznie zaoszczędzić na paliwie, ale również ograniczyć emisję szkodliwych substancji.
Sposób ten może być wdrożony praktycznie w każdym kotle grzewczym, który posiada wlot powietrza pod ruszt, a wylot od góry paleniska. Jak przebiega proces rozpalania od góry? Najpierw musisz uzupełnić paliwo, następnie ułożyć na nim drewno, a u góry rozpałkę. Dzięki takiemu układowi powietrze ulatuje ku górze, a żar schodzi na dół. Dym ulatniający się z warstwy zimnego opału niemal w całości ulega spaleniu, więc do komina nie przedostają się ciemne, smoliste spaliny. Co ważne, dzięki tej metodzie produkowana jest znacznie większa ilość ciepła, co ma bezpośredni wpływ na efektywność i oszczędność spalania.
W tym przypadku jednak nie dokłada się paliwa aż do czasu, gdy dojdzie do całkowitego wypalenia opału. Dopiero wtedy można rozpalić w kotle od nowa.
Regulacja procesem spalania
W każdym kotle można regulować procesem spalania. W urządzeniach z funkcją automatycznego podawania paliwa występuje wentylator nadmuchowy, który zarządza dostarczaniem powietrza do paleniska. Ilość dostarczanego powietrza zależy od temperatury spalania.
Znacznie bardziej zaawansowane w tym zakresie są kotły z elektronicznymi sterownikami. Zarządzają one utrzymywaniem zadanej temperatury, a także obsługują pompę c.w.u., pompę obiegową, siłownik zaworu mieszającego itp. Kontrolują też temperaturą pracy w instalacji. Najbardziej nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają nawet na zdalne sterowanie pracą kotła z zastosowaniem np. telefonu komórkowego.