Jakie kotły są przyjazne środowisku?
- Szczegóły
Postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego wymusza szukanie proekologicznych rozwiązań oraz eliminowanie tych przyczyniających się do degradacji przyrody, w tym do obniżania jakości gleby, zanieczyszczania powietrza czy zatruwania wody. Ekologiczny tryb życia stanowi obecnie konieczność, a troska o naturę jeden z najważniejszych postulatów społecznych. Działania aktywistów walczących na rzecz ochrony klimatu wpływają na kształtowanie się społecznej odpowiedzialności. Jako godna zaufania firma również przyczyniamy się do budowania świadomości ekologicznej, proponując naszym klientom kotły przyjazne środowisku.
Ekologiczne kotły
Źródła ciepła odpowiedzialne za wzrost zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery, powinny zostać zastąpione kotłami spełniającymi restrykcyjne wymogi państwowe mające na celu ochronę środowiska. Za ekologiczne kotły uznaje się te wyprodukowane zgodnie z normami krajowymi oraz odpowiednimi dyrektywami Unii Europejskiej. Eko kotły nie przekraczają ustalonych ustawowo progów emisji szkodliwych substancji. Zalicza się do nich:
- kotły 5 klasy – modele posiadające najwyższą, czyli najbardziej wymagającą klasę przyznawaną urządzeniom tego typu dla pracy z nominalną mocą; wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 emitują zdecydowanie mniej szkodliwych zanieczyszczeń od swoich poprzedników, są energooszczędne i wydajne, a ich użytkowanie niezwykle opłacalne (uzyskujemy więcej ciepła z mniejszej ilości spalanego materiału – optymalizowanie procesu spalania przyczynia się do ochrony klimatu),
- kotły Ekodesign realizujące założenia dyrektywy Ekodesign określanej także mianem Ekoprojektu, która wiąże się z wprowadzeniem przepisów uzupełniających dotychczasowe wymogi – porusza między innymi kwestię sezonowej efektywności energetycznej (kotły grzewcze Ekodesign pozwalają na przestrzeganie sezonowych progów emitowania zanieczyszczeń nawet w przypadku niepalenia z mocą nominalną); wskazane urządzenia charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną i niskim stopniem emisji substancji zanieczyszczających atmosferę.