Kotły grzewcze jedno i dwufunkcyjne - porównanie
- Szczegóły
Spośród wielu różnych kotłów dostępnych na rynku wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Wielu klientów często zastanawia się, jakie są główne różnice między nimi i które rozwiązanie wybrać. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Warto jednak poznać specyfikę tych urządzeń grzewczych, ich wady i zalety oraz rekomendacje dotyczące zastosowania.
Czym jest kocioł grzewczy jednofunkcyjny?
W zasadzie wszystkie kotły stojące są jednofunkcyjne w standardzie, zatem omawiane rozróżnienie dotyczy tak naprawdę głównie kotłów wiszących. Urządzenia jednofunkcyjne wymagają zastosowania oddzielnego podgrzewacza pojemnościowego do podgrzewania wody użytkowej, zatem z oczywistych względów zajmują nieco większą powierzchnię. Ten rodzaj kotła pozwala dostosować odpowiednią pojemność podgrzewacza adekwatnie do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie zmniejszyć maksymalną moc grzewczą kotła. Zapewnia też mniejsze straty wody, ponieważ nie trzeba czekać, aż zostanie ona podgrzana do optymalnej temperatury. Co więcej, kotły jednofunkcyjne są w stanie przygotować większą ilość ciepłej wody użytkowej za jednym razem, co wynika ze sporej pojemności oddzielnego zasobnika. To argument przemawiający za tym rozwiązaniem w przypadku domów zamieszkiwanych przez większą liczbę osób.
Są jednak pewne wady kotłów jednofunkcyjnych. Przede wszystkim trzeba liczyć się ze stratami ciepła wypromieniowującego (radiacyjnego). Również koszt urządzenia grzewczego oraz późniejszej jego instalacji może być wyższy.
Co wyróżnia kotły grzewcze dwufunkcyjne?
Kotły grzewcze dwufunkcyjne z zasady występują w wersji wiszącej. Jego celem jest zarówno ogrzewanie budynku, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie dwie funkcje. W tym przypadku woda podgrzewana jest w sposób przepływowy poprzez zastosowanie wbudowanego wymiennika ciepła. Decydując się na to rozwiązanie, można ograniczyć koszty zakupu urządzenia, jak i późniejszej instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu kotły instalowane są najczęściej w mieszkaniach i mniejszych domach jednorodzinnych. W tych przypadkach ich sprawność będzie zadowalająca. Jeśli jednak mamy do czynienia z większym domem lub liczniejszą rodziną, mogą okazać się niewystarczające. Większa ilość punktów poboru ciepłej wody będzie wiązać się z jej niższą temperaturą i sporymi stratami przy regulacji.
Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny — który kocioł wybrać?
Z powyższej treści jednoznacznie wynika, że wybór między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym tak naprawdę zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, wielkości domu i liczby domowników.
- Kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów wielorodzinnych oraz większych jednorodzinnych, chociaż z powodzeniem można go zastosować także w mieszkaniach. Rekomendowany jest w przypadku kilku punktów poboru wody jednocześnie.
- Kotły dwufunkcyjne sprawdzą się w mieszkaniach i mniejszych domach jednorodzinnych, mogą jednak okazać się niewystarczające w budynkach wielorodzinnych. Zapewnią odpowiednią wydajność przy jednym punkcie poboru wody lub kilku, które nie są używane jednocześnie.