Kryteria wyboru kotła grzewczego
- Szczegóły
W każdym domu jednorodzinnym system grzewczy odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego należy z wielką starannością podejść do jego zakupu. Czym się jednak kierować przy wyborze? Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów: gazowe, olejowe, elektryczne oraz na paliwo stałe, jednak który z nich zakupić? Wybór wcale nie jest łatwy, dlatego przedstawiamy zestaw kryteriów, którymi każdy powinien się kierować przy wyborze swojego kotła grzewczego.
Sprawdź jego moc
Pierwszym elementem, który powinieneś sprawdzić wybierając kocioł grzewczy, jest jego moc. To właśnie na podstawie tego parametru można stwierdzić czy ten model będzie odpowiedni do ocieplenia metrażu naszych czterech ścian. Jeśli moc kotła będzie zbyt niska, nie zdoła on ogrzać całej powierzchni domu.
Znacznie częściej popełnianym błędem jednak jest wybór kotła o mocy zbyt wysokiej względem potrzeb budynku. W takim wypadku, urządzenie nie będzie pracowało właściwie, wykorzystując pełnię swoich możliwości, a zarazem utrzymując najlepszą czystość spalania. Taka sytuacja doprowadzi do konieczności spalania większej ilości paliwa, a zarazem kocioł emitować będzie przez komin większą ilość szkodliwych substancji. Co więcej, komora spalania oraz wymiennik będą musiały być znacznie częściej oczyszczane.
Jaki rodzaj paliwa?
Następnym dylematem będzie wybór rodzaj spalanego paliwa. Obecnie najczęściej wybierane są kotły gazowy oraz na olej, które pozwalają na bezobsługowe i w miarę energooszczędne ogrzewanie. Ich minusem zdecydowanie będzie nieco droższa instalacja w porównaniu do kotłów na paliwo stałe. Te z kolei wymagają pewnej obsługi oraz przystosowane są do konkretnego typu paliwa. Najczęściej do kotłów tego typu wykorzystywane są:
- ekogroszek,
- palet,
- drewno,
- węgiel.
Najwygodniejszymi w obsłudze kotłami na paliwo stałe będą jednak te z podajnikiem ślimakowym lub pneumatycznym. Warto też wspomnieć, że zanim zdecydujemy się na tego typu kocioł, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że musimy posiadać odpowiednie miejsce na przechowywanie paliwa, a samo urządzenie powinno być regularnie oczyszczane z popiołu.