Największe wyzwania związane z montażem kotła grzewczego 5 klasy
- Szczegóły
Dostępne dziś na rynku kotły grzewcze wyposażone są w takie elementy, jak sterowniki, wentylatory i pompy. Dlatego osoba zajmująca się ich montażem musi posiadać uprawnienia elektryczne – to pierwsza kluczowa sprawa. Drugą są wymagania dotyczące kotłowni. Pomieszczenie musi być wystarczająco duże, aby zapewniało swobodę ruchu i wygodny dostęp do kotła. Nie tylko podczas jego codziennego użytkowania, ale także podczas prac konserwacyjnych.
Jako że wspomniany na wstępie osprzęt kotłów 5 klasy zasilany jest energią elektryczną, ogromne znaczenie ma to, aby w pomieszczeniu nie było wilgoci. Szczególną uwagę należy zwrócić na tę kwestię wówczas, gdy kotłownia urządzona jest w piwnicy. Zwarcie instalacji grozi awarią, której usunięcie może okazać się bardzo kosztowne.
To, czy pomieszczenie spełnia wszystkie wymagania, sprawdzić powinna osoba specjalizująca się w montażu kotłów grzewczych. Jeżeli okaże się, że spełnia, przystąpić można do wykonania fundamentu, na którym umieszcza się kocioł. Kiedy urządzenie zostanie już stabilnie i bezpiecznie zamocowane, należy podłączyć do niego przewód dymowy, instalację grzewczą oraz instalację do zbiornika na ogrzewaną wodę, a później sterowniki i resztę osprzętu. Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu kotła przed wzrostem ciśnienia. Służy do tego specjalne naczynie umieszczane na górze, z którego nadmiar wody może zostać odprowadzony do kanalizacji przez rurę przelewową.
Zanim zaczniemy używać kotła 5 klasy, należy jeszcze przepłukać go, wypełnić wodą oraz odpowietrzyć całą instalację. Ważne jest także, aby montujący kocioł specjalista przeszkolił użytkownika w obsłudze urządzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotłów z podajnikiem. Z jednej strony są one oczywiście dużo wygodniejsze, nie wymagają bowiem częstych wizyt w kotłowni. Z drugiej jednak, zwracać trzeba uwagę na parametry stosowanego paliwa, bo na przykład zbyt duży ekogroszek może spowodować uszkodzenia.