Po czym poznać, że kocioł jest ekologiczny?
- Szczegóły
Kotły ekologiczne zaliczane są do 5 klasy emisyjnej, którą definiuje norma PN-EN 303-5:2012. Kotły klasy 5 muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące emisji dwutlenku węgla, substancji smolistych i pyłów oraz osiągać wysoką sprawność. Z początkiem 2020 roku weszła w życie dyrektywa Ecodesign, która jeszcze bardziej zaostrzyła wymogi stawiane nowoczesnym kotłom ekologicznym. Dyrektywa określa dodatkowo emisję tlenków azotu oraz sezonową sprawność energetyczną pomniejszoną o zużycie energii elektrycznej.
Można wyróżnić 3 klasy kotłów:
- Klasa 3 – proste kotły zasypowe
- Klasa 4 – pierwsze kotły z podajnikiem
- Klasa 5 – od 2017 roku jest to jedyna dozwolona klasa dla wszystkich sprzedawanych kotłów
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kotły klasy 5 emitują o 90% mniej zanieczyszczeń niż stare piece zasypowe. Współczesne kotły ekologiczne osiągają sprawność na poziomie 88%. Co ciekawe jeszcze w 2002 roku 3 klasa była klasą najwyższą, a więc na przestrzeni lat sporo się zmieniło w dziedzinie kotłów grzewczych.
Gdzie szukać informacji o klasie kotła?
Obecne uchwały antysmogowe wymagają, aby kocioł spełniał wymogi przynajmniej dla klasy 3. Na każdym kotle CO znajduje się tabliczka znamionowa, która powinna zawierać informacje o klasie pieca. Parametry urządzenia można sprawdzić także na załączonej instrukcji obsługi oraz innych dokumentach dołączonych do pieca. Kotły ekologiczne muszą mieć certyfikat, który wystawia producent i który stanowi dowód o spełnieniu wymogów emisyjnych. Każdy kocioł z certyfikatem przechodzi badania w wyspecjalizowanym instytucie badawczym z akredytacją PCA.
Jeśli na tabliczce znamionowej ani w dokumentacji nie widnieje żadna informacja o klasyfikacji kotła do jednej z trzech klas, to oznacza, że kocioł jest bezklasowy i w najbliższym czasie trzeba będzie go wymienić na nowoczesny piec klasy 5.