Zalety i wady kotłów z podajnikiem
- Szczegóły
Stojąc przed koniecznością wyboru kotła, trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Dostępnych na rynku urządzeń grzewczych jest wiele. Różnią się one specyfiką działania, ceną, a także dodatkowymi elementami wyposażenia, które wpływają na łatwość obsługi. Jednym z nich jest podajnik. Kotły z podajnikiem ułatwiają transport paliwa, który odbywa się w sposób automatyczny, a więc bez konieczności ingerencji użytkowników. Prędkość podawania opału zależy od zapotrzebowania na moc instalacji grzewczej, co z kolei zależy od temperatury panującej na zewnątrz. Jest to więc spore udogodnienie. Czy jednak kotły z podajnikiem to wyłącznie same zalety? O jakich wadach warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie? Kilka praktycznych wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Najważniejsze korzyści z użytkowania kotłów z podajnikiem
Kotły z podajnikiem to przede wszystkim oszczędność czasu i energii dla użytkowników, którzy w minimalnym stopniu są zaangażowani w działanie takiego urządzenia. Kocioł pracuje nieprzerwanie przez cały okres grzewczy, a jedyną czynnością, jaką trzeba przy nim dokonywać, jest zasypywanie zbiornika paliwa co kilka lub kilkanaście dni oraz usuwanie popiołu. Częstsze wizyty w kotłowni nie są konieczne. Jedną z najistotniejszych zalet jest więc bardzo niewielki nakład pracy, gdyż kotły z podajnikiem działają niemal bezobsługowo.
Kolejną korzyścią jest spalanie paliwa w optymalnych ilościach, jakie są niezbędne, aby zapewnić w pomieszczeniach komfort cieplny. Sprawność tych urządzeń grzewczych jest bardzo wysoka. Oprócz tego za ich zastosowaniem przemawiają też aspekty ekologiczne. Tego rodzaju kotły zapewniają czystość spalania, co również warto wziąć pod uwagę, wybierając piec centralnego ogrzewania.
Jakie są wady kotłów z podajnikiem?
Kotły z podajnikiem nie mają zbyt wielu wad, jednak warto uwzględnić pewne mankamenty podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Przede wszystkim trzeba będzie się przygotować na konieczność zakupu odpowiedniego opału o prawidłowej wielkości ziaren. Piec do działania wymaga też zasilania energią elektryczną. Tego rodzaju kotły zajmują też więcej miejsca niż tradycyjne urządzenia z ręcznym zasypem. Istnieje też pewne ryzyko zablokowania kotła.