Kotły tłokowe
Automatycznie sterowane stalowe kotły tłokowe charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną i czystością spalania węgla kamiennego, sortymentów miałowych lub ekogroszku o granulacji do 40 mm, umożliwia również spalanie pelletu oraz owsa w mieszance z miałem węglowym w proporcji 40/60.
Kotły tłokowe charakteryzują się cichą i bezawaryjną pracą dzięki zastosowaniu w podajniku tłokowym pełnego łożyskowania elementów ruchomych. Kotły z podajnikiem tłokowym są proste i wygodne w obsłudze (podczas czyszczenia nie wymagają demontażu zasobnika opału).
Kotły tłokowe posiadają dodatkowe palenisko awaryjne, na którym w razie braku energii elektrycznej można spalać węgiel kamienny, drewno, brykiety itd.
Zbiornik opału wyposażony jest w siłownik pneumatyczny ułatwiający załadunek paliwa grzewczego. Jedno załadowanie zasobnika wystarcza nawet na kilka dni pracy kotła tłokowego w zależności od zapotrzebowania na ciepło, temperatury zewnętrznej, wielkości i ocieplenia budynku oraz kaloryczności opału.
Kotły tłokowe mogą być instalowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego.
Dlaczego warto zdecydować się na kocioł tłokowy?
Podstawowymi elementami budowy kotła tłokowego są podajnik tłokowy oraz elektroniczny sterownik. To właśnie sterownik odpowiada za zarządzanie i kontrolowanie pracy tłoka, którego zadaniem jest przekierowanie właściwej ilości opału do komory spalania. Kiedy podana porcja zostaje spalona, podajnik samoczynnie dostarcza kolejną, w dawce zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem. Tym samym działanie kotłów tłokowych, podobnie jak naszych pieców z podajnikiem ślimakowym na eksport, jest w wysokim stopniu zautomatyzowane – wystarczy raz na jakiś czas, zwykle co kilka dni, załadować paliwo do zasobnika.
Cenioną zaletą kotłów tłokowych jest możliwość spalania w nich szerokiego wachlarza paliw grzewczych. Urządzenia te są przystosowane do pracy z m.in. ekogroszkiem, węglem kamiennym, pelletem drzewnym czy też brykietem. Należy jednak podkreślić, że w przypadku tego typu pieców szczególnie istotne jest, by podawany opał był suchy – eliminuje się w ten sposób ryzyko zablokowania tłoka.
Nowoczesne kotły tłokowe, jakie oferujemy, to systemy o niskiej awaryjności i bardzo solidnej budowie. Wykonane z atestowanych materiałów wyróżniają się długą żywotnością. Na tego rodzaju kocioł warto się zdecydować, jeśli szuka się urządzenia niemal całkowicie bezobsługowego.